logo

   رونمایی و انتشار کتاب « به مملکتتون خدمت کنید» دکتر محمدعلی مجتهدی


کتاب « به مملکتتون خدمت کنید» دکتر محمدعلی مجتهدی گیلانی [ ۱۲۸۷ – ۱۳۷۶] به خواستاری سرکار خانم مینا میکده، همسر دکتر پرویز مجتهدی و تهیه کنندگی و مدیریت پروژه مهندس نادر قادسی [ ۱۳۴۰ – فارغ التحصیل سال ۱۳۵۸ دبیرستان ماندگار البرز] و  با گردآوری و ویراستاری آقای سورنا امیری و خانم پروانه خادمی در ۲۲۵ صفحه توسط نشر لاک [ وابسته به انتشارات امین الضرب] رونمایی و منشتر شد.

 

این کتاب در ۴ بخش اصلی شامل:

1)    بخش اول: شرح زندگانی در ۲ زیر بخش شامل زندگی نامه خود نوشت و تقریرات در مصاحبه ها

2)    بخش دوم: تاریخچه دبیرستان البرز

3)    بخش سوم: در باره دکتر محمدعلی مجتهدی با گفتاری از استادان ارجمند، زین العابدین موتمن، حسن فاتح و فرخ امیرفریار [از معاصرین دکتر مجتهدی]

4)    بخش چهارم: تصاویر، اسناد و عکس­ها.

و در ۲ بخش فرعی شامل منابع و نمایه، در اختیار شاگردان و علاقمندان به آن زنده یاد فرهیخته، که زندگی و مدیریتی تأثیرگذار در حوزه مدیریت آموزش متوسطه و عالی داشته، قرار گرفته است.

 

خانم مینا میکده در نوشتار ابتدایی کتاب می نویسد:

 

« آشنایی من با دکتر محمدعلی مجتهدی از طریق نگاه و خاطرات همسرم - دکتر پرویز مجتهدی - و مادر عزیزش، سوزان، شروع شد. پرویز، پدرش را می پرستید و علاقه و احترام زیادی به ایشان داشت. وقتی حرف ایشان را می زد هاله ای از اشک در چشمانش جمع می شد. پرویز آرزو داشت با استفاده از دست نوشته های پدرش، کتابی تهیه و به ایشان تقدیم کند. یادداشت ها را آماده کرده بود و منتظر زمانی مناسب بود که متاسفانه، بیماری مجالش نداد ... ولی من در دلم به همسرم قول دادم که این خواسته را عملی کنم.
چند سال پیش، در سفری با آقای نادر قادسی و همسرشان آشنا شدم. وقتی متوجه نسبت من با دکتر مجتهدی شدند با چنان علاقه و احترامی نسبت به ایشان صحبت کردند که خیلی به دلم نشست. به ایشان گفتم که دست نوشته هایی از آقای دکتر مجتهدی دارم که تا به حال به کسی نداده ام و اینکه خواسته همسرم هنوز به انجام نرسیده. ایشان اطمینان دادند که کتابی در شأن دکتر مجتهدی منتشر کنند و من هم تردیدهایم را کنار گذاشتم و یادداشت ها را به ایشان سپردم. در چند ماه گذشته و علیرغم خانه نشینی و قرنطینه، با عشق و علاقه و وسواس و پشت کار زیاد، کار به انجام رسید. اکنون که به همت و مدیریت آقای قادسی این خواسته همسر عزیزم انجام شده آنرا تقدیم می کنم به یاد و روح دکتر مجتهدی و همسر ایشان، سوزان که عاشقانه ایران را دوست داشتند و با این که فرانسوی بودند فقط به زبان فارسی سخن می گفتند و با عشق راجع به ایران صحبت می کردند.»

 

همچنین آقای مهندس نادر قادسی در مقدمه کوتاهی یادآور می شود:

 

« اگر در خیالم می گنجید که روزی زندگی نامه خودنوشتِ دکتر مجتهدی در اختیارم باشد، حتی در رویا هم، چاپ آن، بدون هیچ پیشینه ای در امر نشر، تصویری بود محال. برای "البرزی" ها، دکتر مجتهدی همیشه تجسم بی چون و چرای اراده ای سستی ناپذیر در هدایت دبیرستان البرز بوده و هست. حال به کمک این یادداشت ها، وجه دیگر شخصیت او هم نمایان می شود؛ انسانی درگیر با کوهی از مشکلات - از تلاش معاش تا رقابت های شغلی - اما همچنان مصمم برای "خدمت به مملکت". خوشحالم که توانسته ام نوشته های ایشان را، بی هیچ دخل و تصرف، در دسترس همگان قرار دهم. در تهیه این اثر به متن اصلی دست نوشته‌های دکتر مجتهدی وفادار مانده ایم؛ نه چیزی به آن افزوده ایم و نه چیزی از آن کاسته ایم. فقط برای آشنایی بیشتر خوانندگان، تاریخچه کوتاهی از دبیرستان البرز پیش از دکتر مجتهدی، قسمت هایی از مصاحبه ایشان با حبیب لاجوردی از پروژه تاریخ شفاهی و نظر برخی از معاصرین ایشان را در انتها نقل کردیم. صمیمانه امیدواریم ... در مجلدات بعدی به تأثیر [ دبیرستان ماندگار] البرز دکتر مجتهدی در تاریخ معاصر ایران به نحو شایسته ای بپردازیم.»

                                                                                         

یادآور می شود عنوان کتاب از شعار و وصیت زنده یاد فرهیخته دکتر مجتهدی به فرزندان معنوی خود در مراسم تجلیل از ایشان در آمریکا در سال ۱۳۶۷، برگرفته شده که خلاصه این سخنرانی و وصیت در صفحه اصلی سایت بنیاد [ https://drmojtahedi.com ] قابل مشاهده و بهره برداری است.

 

چاپ اول کتاب در تابستان ۱۴۰۰ و قیمت آن ۱۵۰ هزار تومان تعیین شده است که با تخفیف مناسب در اختیار می باشد. علاقمندان می توانند از راه های زیر نسبت به خرید و تهیه کتاب اقدام نمایند:

 

مراکز فروش:

1)    فروش اینترنتی:

  https://www.chare.ir

 

2)    فروشگاه اختران، میدان انقلاب، بازارچه کتاب

3)    پخش کتاب گزیده به شماره تلفن: ۶۶۴۹۲۹۶۲ - ۰۲۱

4)    فروش تعداد: ۰۹۱۲۲۴۵۱۳۷۴ - آقای سورنا امیری

 

همچنین علاقمندان می توانند از طریق لینک زیر به محتوا و صحبت های سخنرانان شب دکتر مجتهدی، که در عصر روز سه شنبه ۲۱ دی ماه ۱۴۰۰ توسط مجله فرهنگی هنری بخارا [ آقای علی دهباشی] برای رونمایی و معرفی این کتاب برگزار شده است، دسترسی داشته باشند.

 

https://instagram.com/bukharamag?utm_medium=copy_link

 

هیئت رییسه بنیاد فرهنگی دکتر مجتهدی « عام المنفعه» از سرکار خانم مینا میکده، حافظ و نگهدار دست نوشته های دکتر مجتهدی، جناب آقای مهندس نادر قادسی، تهیه کننده و مدیر پروژه، جناب آقای سورنا امیری، گردآورنده و نیز انتشارات امین الضرب/ نشر لاک؛ که همگی در ایجاد و عرضه این اثر گرانقدر بی شایبه تقبل زحمت نمودند، صمیمانه سپاسگزاری می نماید.

 
 
 

   نظرات