ساخت همزمان 4 مدرسه جمعا در 10 کلاس با سازه مدرن LSF در ایرانشهر


بازگشت به آرشیو      PDF      چاپ     
 1398/08/05    13:45    230


با بهره مندی از تجربیات کمتر از 23 ماه گذشته ( و در آستانه 2 سالگی ساخت مدارس توسط بنیاد) و با بهره مندی از توان صنعتی و فنی مهندسان شرکت هوشمندسازه و توان اجرایی و مدیریت عملیاتی نماینده بنیاد فرهنگی دکتر مجتهدی در ایرانشهر و پیمانکار محلی؛ برای نخستین بار همزمان ساخت 4 مدرسه جمعا در 10 کلاس با سازه مدرن LSF در مناطق روستایی ایرانشهر از شهریور 98 آغاز شد.

 دبیرستان دخترانه 4 کلاسه دکتر ناصر شرقی1 در روستای احمد آباد، دبیرستان دخترانه 3 کلاسه دکتر ناصر شرقی2 در روستای سرکهوران، دبستان 2 کلاسه نصرت ستوده در روستای موتور خاشی و دبستان 1 کلاسه امیررضا شاه حسینی در روستای رشید آباد ایرانشهر مدارسی هستند که به ترتیب با حمایت مالی زنده یاد دکتر ناصر شرقی، استاد خسرو ستوده و دکتر اردشیر منتصرکوهساری با مشارکت استاد ستوده توسط بنیاد و با همکاری و مدیریت عملیاتی آقای مهندس محمدانور امیری نماینده بنیاد در بخش بلوچستان به مرکزیت ایرانشهر ( و نائب رییس تشکل مردمی و خیریه آموزشی مجمع یاوران فرهنک و اندیشه مکران) و همکاری و توان صنعتی شرکت هوشمندسازه آروین آریا به مدیر عاملی جناب مهندس محمدناصر زنگنه در حال ساخت می باشد.

 مطابق برنامه ریزی صورت گرفته انشاءالله مدارس 4گانه در نیمه دوم آبان ماه همزمان با جشن های ولادت با سعادت رسول گرامی اسلام محمد مصطفی ص. مورد بهره برداری دانش آموزان مستعد منطقه محروم روستاهای یادشده قرار خواهد گرفت.

 

 لازم به یادآوری است که:

 حروف اختصاری LSF از کلمات Light Steel Frame به معنای قاب های سبک فولادی سرد نورد شده است .ساختمان هایی که به روش LSF ساخته می شوند در واقع از مجموعه ای از دیوارها ، سقف و کف تشکیل می شوند که سازه و شاکله اصلی آنها پروفیل های فولادی سرد نورد شده است. روش تولید این قطعات و احداث چنین ساختمانهایی به این صورت است که ورقه های فولادی ابتدا در کارخانه و توسط دستگاه به ابعاد ، اندازه ها و اشکال معین شکل دهی شده و به هم متصل می شوند. پنل هایی که به این شکل تولید می شوند به محل احداث ساختمان منتقل شده و بر اساس نقشه های از قبل طراحی شده و بر روی فونداسیون متناسب با این نوع از سازه بر یکدیگر سوار می شوند. اسکلت شکل گرفته توسط ورقه هایOSB ، گچ برگ، سمنت برد و یا سایر مصالح پوششی نظیر سنگ برای نمای بیرونی و یا سرامیک برای کف سازی، پوشانده شده و سایر مراحل احداث و تکمیل بنا طی می شود. اصلی ترین عامل در سازه ای فولادی سبک، مقاطع فولادی جدار نازک می باشد. مقاطع فولادی جدار نازک، مقاطع فلزی سرد نورد شده ای می باشند که با استفاده از ورقهای فولادی نازک و با استفاده از روشRoll Forming شکل دهی می شوند. داشتن ضخامت یکنواخت در عرض مقاطع و استفاده از روش Roll Forming برای ساخت آنهاست که باعث می گردد، تولید در حجم بسیار بالا و با کیفیت مناسب و یکنواخت انجام گیرد. مقاطع فولادی جدار نازک، سبک بوده و به راحتی قابل حمل می باشد. بخش های مختلف ساختمان را به راحتی می توان با این مقاطع مونتاژ نمود. این عوامل باعث می گردد که عملیات ساخت با این سیستم بسیار سریع باشد. عمده ترین دلیلی که ساختمانهای LSF به شدت با استقبال جهانی مواجه شده است ، استحکام این نوع از ساختمان و مقاومتی است که در برابر زلزله از خود نشان می دهد. این ساختمان ها به دلیل یکپارچگی اجزای تشکیل دهنده و سبکی وزن، مناسب ترین رفتار را در برابر نیروهای وارده ناشی از زلزله از خود نشان می دهند.

 

و اما چرا LSF...؟

کشور ما که در یکی از مناطق زلزله خیز دنیا قرار دارد، طی قرن اخیر، بالغ بر 30هزار زلزله را تجربه کرده که قربانیان زلزله های مهم این دوره، حدود 160هزار نفر گزارش شده است. در بلایای طبیعی مثل زلزله زندگی ما را بارهای مرده تهدید می کنند. بارهای مرده شامل مصالح سنگین در دیوار ها، کف و سقف ساختمان های سنتی متمرکز هستند و همچنین شامل وسایل زندگی ما نیز هستند. ما نمی توانیم از وسایلی که در زندگی مان استفاده می کنیم بگذریم بنابراین باید ساختمان را سبک بسازیم. در این نقطه است که سیستم سازه سبک فولادی LSF در اولویت اول قرار می گیرد.

 

ورود به سایت شرکت هوشمند سازه

   نظرات