logo

   پرواز آسمانی شاگرد فرهیخته دکتر مجتهدی و هنرمند ارزشمند ایران، آتیلا پسیانی


زنده یاد آتیلا پسیانی متولد ۱۳۳۶ تهران، فرزند زنده یاد هلال پسیانی [ خلبان اسبق، برجسته و شاخص نیروی هوایی ارتش] و زنده یاد استاد پیشکسوت هنر سرکارخانم جمیله شیخی و نیز شاگرد فرهیخته زنده یاد دکتر مجتهدی و هنرمند ارزشمند و بی حاشیه ایران در تاریخ چهاردهم مهر ۱۴۰۲ به رحمت ایزدی پیوست.

 

او که از دانش آموختگان شاخص سال های ۵۰ تا ۵۵ در کالج البرز تهران [ دبیرستان ماندگار البرز]، فارغ التحصیل دانشکده ­ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران و از چهره های شناخته‌ شده چند دهه اخیر سینما، تلویزیون و تئاتر کشور بوده است. بازیگری که بیش از ۴۵ سال از عمر خود را صرف فعالیت‌های حرفه‌ای کرد و خیلی زود توانست ظرفیت‌های فراوان خود در بازیگری را برای نویسندگان و کارگردانان نمایان کند.

 

پسیانی در نیمه دوم دهه ۵۰ و نیمه ابتدایی دهه ۶۰، به چهره مورد وثوق بسیاری از جریان‌های فکری حاضر در هنر کشور تبدیل شد و به همین دلیل، از همان زمان تا به امروز، همواره در صحنه حاضر بوده است. کارنامه او امروز شامل بیش از ۴۰ نمایش، حدود ۸۰ فیلم سینمایی و بیش از ۷۰ سریال و مجموعه است که سبب شده تا این بازیگر به‌عنوان یکی از فعال‌ترین هنرمندان کشور طی ۵ دهه اخیر محسوب شود. پسیانی در تمام این سال‌ها، در سمت‌هایی چون دستیار کارگردان، انتخاب بازیگر، بازیگردان، برنامه‌ریز، گویندگی و دستیار صحنه و لباس نیز فعالیت‌هایی داشت.

 

آتیلا پسیانی امروز بر قله‌ای از معروفیت و محبوبیت قرار دارد. استقبالی که از او در هجدهمین مراسم شب کارگردان خانه تئاتر به عمل آمد نشان داد که وی همچنان از محبوبیت بسیاری در میان هنرمندان برخوردار است و این، افتخاری است که در تمامی این سال‌ها، برای کمتر بازیگری در سپهر فرهنگی این مملکت رقم خورده است.

 

همسرش سرکار خانم فاطمه تقوی و فرزندان وی ستاره و خسرو همگی هنرمند و بازیگر هستند. وی پس از یک دوره مبارزه با بیماری سرطان در ۶۶ سالگی در پاریس در گذشت.

 هیئت رییسه و هییت اجرایی بنیاد فرهنگی دکتر مجتهدی درگذشت جانسور این فرزند خلف دبیرستان ماندگار البرز و ایران را به خانواده ارجمند و تمامی دوستدارانش صمیمانه تسلیت عرض می نماید.

 
اخبار تکمیلی در لینک های زیر
 
 

...................

...................

....................
 
..........
 
................ 
 
............ 
 
جلسه برخی از فارغ التحصیلان دبیرستان ماندگار البرز در دفتر جامعه فارغ التحصیلان در ساختمان البرز👇👇 
.............................. 
جمعی از فارغ التحصیلان سال ۵۵ دبیرستان ماندگار البرز 👇👇
 

   نظرات