logo

   گلایه بحق نیکوکاران و مردم روستاهای منطقه از ناکارآمدی معاونت فرهنگی منطقه آزاد چابهار


علی رغم دستور صریح رییس هیئت مدیره و مدیرعامل وقت سازمان منطقه آزاد چابهار، صرفاً با عنادورزی، تبختر و فخرفروشی خانم معاون نسبت به مردم بسیار کم برخوردار روستاهای اطراف چابهار، دشتیاری، کنارک و زرآباد؛ قریب به ۲ سال است ساخت مجتمع آموزشی ۸ کلاسه روستای کم برخوردار کمب و ادامه ساخت ۲۳ مرکز کارآفرینی ( خانه های امید) روستایی بدون اعتبار مانده و با افزایش بی رویه قیمت ها و ثابت ماندن بلکه کاهش روز افزون اعتبار منظور شده، روز به روز مساحت و تعداد این مراکز کاهش یافته است.

 

در خصوص عدم حمایت آن سازمان از ادامه ساخت مجتمع آموزشی لازم  به بیان این نکته است که:

 

علی رغم قول مساعد برای حمایت از ادامه ساخت مجتمع و بازدید میدانی ایشان از ساختمان مجتمع و بدنیال آن طرح در جلسه هیئت مدیره و تصویب آن، متاسفانه در ادامه سال مالی ۱۳۹۹ و در سال مالی ۱۴۰۰ نیز تامین اعتبار ننموده کماکان حدود ۲۷۰ دانش آموز دختر دبیرستانی یتیم، بی بضاعت و بازمانده از تحصیل روستای کمب، از مهر ماه سال ۹۹ تاکنون بصورت فشرده در خانه امید بانوان تحصیل می کنند در عین حال کارکرد هماهنگی برای کارآفرینی و اشتغالزایی این مرکز نیز از آن گرفته شده است.

 

و اما در خصوص نحوه اجرای توافقنامه و عدم حمایت از ساخت مراکز کارآفرینی باید توضیح داد:

 

در حالیکه قبل از عقد قرارداد و توافقنامه کمک و مشارکت سازمان منطقه آزاد چابهار با نیکوکاران بنیاد در ساخت مراکز کارآفرینی، در ۳ خرداد ۱۳۹۹ توسط مدیرعامل سازمان و مسئولان محلی کلنگ احداث و بهره برداری ۳۳ مرکز به مساحت ۲۱۵۰ مترمربع در روستای رمین با تبلیغات فراوان بر زمین زنده شد، متاسفانه با آمدن این خانم، علی رغم اخذ تضامین قانونی کل مبلغ توافقنامه از ارکان قانونی بنیاد، پرداخت های توافقنامه را متوقف نموده و بعد از پیگیری های زیاد به دستور صریح و کتبی مدیرعامل همراه با توبیخ کتبی و شفاهی ایشان در حضور مدیر اجرایی بنیاد، در قبال اصلاح توافقنامه، حتی با افزایش ۲۰ میلیارد ریالی مبلغ توافقنامه، مساحت کل به ۱۳۰۰ مترمربع و تعداد روستاهای تحت ساخت برای این مراکز نیز به ۲۳ روستا کاهش یافته است.

 

در عین حال با عدم پرداخت به موقع مبلغ ۲۰ میلیارد ریال اضافه شده، متاسفانه با گرانی مصالح، اقدام و رفتار خائنانه ایشان باعث شده است تا با گذشت قریب به ۱۱ ماه از آخرین پرداخت سازمان، اکنون با اغماض هم نتوان حتی ۶۰۰ متر مربع از مراکز کارآفرینی روستایی را ساخت. علاوه بر آن متاسفانه اوایل شهریور گذشته طی نامه ای به بنیاد اعلام نموده است « مهلت توافقنامه فی ما بین پایان یافته است..!!»

 

آنچه که مسلم و آشکار است از بعد از تصدی نابحق وی در پاییز ۱۳۹۹ تاکنون، با اقدامات مدیریتی نابسامان خود منجر به ناکارآمدی شدید آن حوزه، خسارات زیادی به مردم شریف روستاهای بسیار کم برخوردار منطقه وارد آورده است که متأسفانه به هیج وجه قابل جبران نمی باشد. خساراتی نظیر:

 

1.    عدم بهره مندی ۲ ساله دختران دانش آموز روستای کمب از برخورداری از مدرسه استاندارد ۸ کلاسه مجتمع آموزشی دکتر مجتهدی که وظیفه ۳ تن از خیرین بنیاد کمک به ساخت مدرسه تا مرحله پایان نصب سازه مدرن LSF بوده است که قریب به ۲ سال سازه بزرگ آن اجرا شده و بلا استفاده مانده است.

2.    کاهش مراکز هماهنگی کارآفرینی از تعداد ۳۳ روستا [ که در مجموع بیش از ۱۳۰ روستا را تحت پوشش قرار می داده است] به ازای ساخت ۲۱۵۰ مترمربع در توافقنامه اولیه در مرداد ماه سال ۹۹؛ به ۲۳ روستا و مرکز به ازای ساخت ۱۳۰۰ مترمربع در توافقنامه اصلاحی در دی ماه سال ۱۴۰۰.

3.    کاهش مرحله دوم ساخت مراکز هماهنگی کارآفرینی به حدود ۶۰۰ مترمربع به علت عدم پرداخت به موقع [ بیش از ۱۱ ماه تاخیر] و گرانی شدید و چند برابری برخی از مصالح در طول این مدت.

4.    به هم ریختن برنامه زمان بندی اجرای پروژه ها ساخت مراکز کارآفرینی و ایجاد بدبینی در بین نیکوکاران ارجمند نسبت به عملکرد دولت، دبیرخانه مرکزی، سازمان منطقه آزاد چابهار و بنیاد فرهنگی دکتر مجتهدی « عام المنفعه» در سال نام گذاری شده به نام کارآفرینی و اشتغالزایی

5.    عدم نفع مردم محروم روستاها از منافع فراوان ساخت مراکز هماهنگی کارآفرینی حاصل از عدم حمایت به موقع سازمان برای ساخت هریک از آنها که خود به تنهایی جفایی بس سنگین است.

6.    عدم فرآهم آوری شرایط مناسب برای حضور شرکت های کارآفرین و دانش بنیان حامی بنیاد در منطقه برای اجرای هدفمند طرح تاسیس و بهره برداری از مراکز هماهنگی کارآفرینی و اشتغالزایی با مشارکت حرفه ای روستاییان منطقه در گرایش های مختلف.

7.    علی رغم قول مساعد حوزه معاونت فرهنگی قبلی و فعلی و نیز موافقت و تاکید بر حمایت قطعی عضو محترم هیئت مدیره و معاون قبلی توسعه مدیریت و منابع، وی حمایت از ادامه ساخت تعداد ۷ مدرسه بزرگ خیر ساز با ظرفیت ۳۷ کلاس و به مساحت ۲،۵۶۰ را بلاتکلیف رها کرده است. در حالیکه قریب به اتفاق مدارس یادشده برای استفاده دختران بازمانده از تحصیل روستاهای منطقه منظور شده و خیرین مربوط نیز سهم مشارکت خود را به موقع پرداخت نموده اند.

 

 

لازم به یادآوری است که طی دیداری با رییس هیئت مدیره و مدیرعامل وقت سازمان با حضور وی، ایشان ضمن برخورد جدی با مشارالیها و در پی آن علی رغم دستور صریح و مکتوب مدیر عامل [پیوست گزارش است] متاسفانه با کمال وقاحت بویژه بعد از بروز مشکلات پیش آمده برای تعدادی از مدیران و کارشناسان سازمان، از موقعیت پیش آمده به ضرر مردم شریف منطقه اقدام مخرب خود را ادامه و بویژه گسترش داده است که این جفاهای ماندگار، صد البته تقاص چندین برابری به همراه خواهد داشت.

 

جالب تر این که در مقاطع زمانی مختلف در پی افتتاح رسمی از مراکزی یاد شده بویژه مرکز هماهنگی کارآفرینی روستای رمین بوده تا با بهره مندی از تبلیغات آن، مردم بسیار محروم منطقه را همچنان در خلسه عدم توجه به رفتارهای مخرب خود نگه دارد. زهی خیال باطل که مردم شریف منطقه از تزویر و دورویی وی بیش ازین آگاهند. بلکه مسئولان دبیرخانه مرکزی مناطق آزاد هم کمی هوشیار باشند که ...!! ... متأسفانه...

 

نماینده تام الاختیار هیئت رییسه و مدیر اجرایی بنیاد به منظور تنویر افکار مردم شریف و مسئولان محلی بویژه دستگاه های نظارتی منطقه، برای برخورد با رفتار بسیار دشمنانه و همانند نفوذی دشمن عمل کردن وی، که به واقع و عملا اعتقادی به توانایی و حمایت از مردم شریف منطقه ندارد، بر آن شده است تا بعد از ۲ سال تحمل آزار دهنده [ البته همراه با گفتگو و مکاتبات مستدل و مستند با مسئولان استان از استاندار، دبیر مناطق آزاد کشور و سازمان مرکزی مناطق آزاد از معاون فرهنگی تا مدیران بازرسی و حراست دبیرخانه شورایعالی، نماینده مردم شریف منطقه در مجلس شورای اسلامی، تا مسئول اداره سازمان منطقه آزاد، فرمانداران قبلی و فعلی و در آخرین گام مکاتبه با سرپرست فعلی سازمان منطقه آزاد چابهار]، اکنون برای رسانه ها و گوش های شنوا بویژه مردم شریف منطقه و نیکوکاران و حامیان ارجمند بنیاد، به دقت، مستدل، مستند و به صراحت اطلاع رسانی نماید و آمادگی دارد تا در مراجع رسمی نظارتی به نمایندگی از بنیاد فرهنگی دکتر مجتهدی و مردم شریف و بسیار کم برخوردار منطقه، در مقابل اقدامات مخرب وی در طول این مدت، جانانه دفاع نموده تا حقوق تضییع شده مردم شریف روستاها، برگرداننده شده و با خاطی بشدت برخورد قانونی شود.

 

در عین حال گلایه و نگرانی بسیار شدید خود و بنیاد را نسبت به عملکرد استاندار، مسئولان سازمان منطقه آزاد چابهار، دبیر و مسئولان دبیرخانه مناطق آزاد کشور، نماینده شهر، فرمانداران قبلی و فعلی و همه مسئولان دستگاه های نظارتی شهرستانی و استانی در عدم برخورد با این ناکارآمدی آشکار، اعلام و ابلاغ می نماید که به هیچیک از مسئولیت های نظارتی خود به موقع و  یا بطور کلی عمل ننموده اند و تنها انتظار باقیمانده آنست تا مردم منطقه آگاه شوند و دست به دعا برخواسته تا صرفاً و به یقین خداوند منان خود به جبران این همه جفاها، ناکارآمدی و اهمال کاری های صورت گرفته در حق نیکوکاران ارجمند و مردم شریف منطقه، با عدل گسترده و بسیار دقیق خود، برخورد شایسته مرحمت فرمایند. انشاءالله تعالی

 

در انتها نظر مخاطبان محترم را به تصویر برخی از مدارک و مستندات زیر جلب می نماید.

 

...................................................

 
 .
 .

   نظرات