logo

   رونمایی از تندیس زنده یاد دکتر مجتهدی گیلانی در میدان معلم لاهیجاندر مراسمی که با حضور دکتر براتی فرماندار محترم لاهیجان، دکتر فرخی نماینده شهرستان های لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی، مهندس زنده دل شهردار، بهمن کنعانی رییس و اعضای شورای اسلامی شهر لاهیجان، خانواده زنده یاد دکتر مجتهدی، جمعی از فارغ التحصیلان ماندگار دبیرستان البرز، اعضای هیئت امناء و مدیر اجرایی بنیاد فرهنگی دکتر مجتهدی « عام المنفعه»، اعضای ادوار شورای شهر لاهیجان، جمعی از اعضای انجمن مفاخر گیلان و لاهیجان و شهروندان لاهیجانی در تاریخ ۴ آبان ۱۴۰۱ در سالن همایش های شهرداری لاهیجان برگزار شد از تندیس دکتر محمدعلی مجتهدی گیلانی / لاهیجی در ۱۱۴مین سالروز تولد زنده یاد دکتر محمدعلی مجتهدی گیلانی و در آستانه ۵۶مین سالروز تأسیس دانشگاه صنعتی شریف، در میدان معلم لاهیجان رونمایی شد.
در همایش با شکوه قبل از رونمایی تندیس، آقای بهمن کنعانی، رییس محترم شورای اسلامی شهر لاهیجان، دکتر مجتهدی را از مفاخر بزرگ و ارزشمند لاهیجان دانسته و مدیریت ۳۵ ساله دبیرستان ماندگار البزر، ریاست ۴ ساله دانشگاه صنعتی پلی تکنیک/ امیرکبیر و بنیانگذاری و ریاست دانشگاه صنعتی آریا مهر/ شریف را از سوابق آموزشی درخشان این بزرگمرد علمی فرهنگی لاهیجان و کشور دانست. وی با بیان اینکه امروز یکی از روزهای بسیار خوب در دوره ششم شورا هست، افزود: سه کار ارزشمند در این دوره توسط شورا و شهرداری انجام شده که نکوداشت دکتر پیروز، استاد حسین محجوبی و ساخت و نصب تندیس دکتر مجتهدی از جمله اقدامات فرهنگی این دوره می باشد. وی مصوبه شورای شهر لاهیجان را ادای دینی برای زنده نگه داشتن نام این بزرگمرد و از ماموریت های شورا دانست.
مهندس رضا زنده دل شهردار محترم لاهیجان نیز در این مراسم گفت: یکی از تصمیماتی که در این دوره شورا گرفتیم ارج نهادن به تمام کسانی است که برای لاهیجان افتخار آفرینی کردند و پرده برداری از تندیس دکتر مجتهدی استادی است که به عنوان نخبه پرور ترین فرد در قرن گذشته معرفی شده، از همین دست اقدامات است. وی گفت: به خود می بالم که در شهری خدمت می کنم که دکتر مجتهدی در این شهر متولد شده و برای کشور افتخارآفرینی کرده است.
سرکار خانم ثمره شیوعی به نمایندگی از اعضای خانواده دکتر مجتهدی در این مراسم از شهردار و اعضای شورای شهر لاهیجان برای ساخت تندیس دکتر مجتهدی قدردانی کرد و افزود: دکتر مجتهدی دانشمندی ثروتمندی بود که ثروت او نه اموال دنیوی بلکه فرهیختگان و یارانشان هستند.
رسول فرخی نماینده لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی هم در این مراسم گفت: اگر در طول تاریخ نگاه کنیم همیشه اولین ها متعلق به گیلان بوده و لاهیجان هم شهری با سوابق روشن در تاریخ اندیشه، تربیت نیروی انسانی و مذهب می باشد. دکتر مجتهدی نیز از بزرگانی است که در تاریخ، فرهنگ و آموزش متوسطه و عالی کشور تاثیرگذار بوده و تجلیل از ایشان موجب اثرگذاری اجتماعی و فرهنگی خواهد شد.
توضیح اینکه این تندیس از فایبرگلاس تزریقی توسط استاد مجسمه ساز گیلانی جناب آقای هادی شریف زارع ساخته شده و در میدان معلم [ سه راهی و تقاطع خیابان های شهید بهشتی/ شیشه گران، شهید هاشمی نژاد و کاشف شرقی] و نرسیده به موزه چای ایران نصب شده است. از نمونه کارهای ارزشمند این هنرمند خوش ذوق رودسری، ساخت و نصب تندیس های چانچو بدوش، زن برنکار، عکاس [ محوطه پیاده راه میدان تاریخی شهرداری]، رفتگر و پرفسور سمیعی در شهر رشت، و نیز تندیس های دکتر حشمت، کاشف السلطنه و کوهنورد در شهر لاهیجان است.
یادآور می شود در این مراسم از سوی بنیاد فرهنگی دکتر مجتهدی، آقایان محترم استاد معصومی و استاد کایینی از اعضای ارجمند هیئت امناء و نیز آقایان محترم مجید فلاح شجاعی و دکتر نیما فریدمجتهدی از اعضای محترم شورای برنامه ریزی مجتمع فرهنگی گردشگری لاهیجان و نیز آقای مهدی پور مدیر اجرایی بنیاد حضور داشتند.
هیئت امناء، هیئت اجرایی و هیئت رییسه بنیاد فرهنگی دکتر مجتهدی از حمایت ها و تلاش های خالصانه رییس و اعضای شورای اسلامی و شهردار محترم لاهیجان برای بزرگداشت نام و یاد دکتر مجتهدی با نصب تندیس آن بزرگمرد تاریخ مدیریت آموزش متوسطه و عالی کشور و از آقای برای ساخت هنرمندانه تندیس صمیمانه قدردانی می نماید
بخشی از متن خبر و تصاویر زیر، از سایت شهرداری لاهیجان دریافت شده است.


   نظرات