logo

   تاسیس مرکز نوآوری و فناوری جوان بنیاد به مدیریت آقای دکتر حمیدرضا بهاری


بازگشت به آرشیو      PDF      چاپ     
 1400/10/13    14:14    40


با انعقاد تفاهمنامه همکاری بین بنیاد فرهنگی دکتر مجتهدی «عام المنفعه» با شرکت مشاوران نوآوری و فناوری ساعی تک (مرکز نوآوری سایتک)، مرکز نوآوری و فناوری جوان بنیاد به مدیریت علمی و اجرایی آقای دکتر حمیدرضا بهاری تاسیس شد. 

مطابق تفاهمنامه فی ما بین، مرکز یاد شده مسئولیت برنامه­ریزی و همکاری مشترک در ایجاد شبکه­های نوآوری و کارآفرینی فناورانه برای آموزش فناوری، توانمندسازی و اشتغال­زایی مبتنی بر نوآوری جوانان از طریق برنامه­های آموزشی/ ترویجی مرتبط با فناوری­های نوین، تشکیل شبکه­های تخصصی در حوزه­های فناوری­های نوین، ایجاد مجموعه مراکز نوآوری جوانان/ نوجوانان و هرگونه فعالیتی در این راستا، را برعهده خواهد داشت.

 

بر اساس این همکاری، سه ایده محوری در قالب سه پروژه مادر شامل:

 

 ۱. هفته های فناوری نهال ایران: به منظور آماده‌سازی نوجوانان علاقمند ایرانی سرتاسر کشور (خصوصا مناطق کم برخوردار)، برگزاری مجموعه سخنرانی­های علمی برای آشنایی با فناوری­های روز دنیا یا دستاوردهای علمی متخصصین داخل و خارج ایران به شکل سمینار و وبینار پیشنهاد می­شود. در این طرح این سخنرانی­ها برای آموزش نکات مهم مرتبط با هدف رویداد و در سطح قابل فهم و جذاب برای دانش آموزان دوره متوسطه طراحی می­شود و شامل سخنرانانی از دانشگاه و کارآفرینان و مشاوران با تجربه می­باشد. این برنامه در راستای ترویج عمومی فناوریست و ظرفیت توسعه در فناوری­های متنوع یا در گروه­های اجتماعی دیگر مانند دانشجویان، بانوان، پژوهشگران، کارآفرینان و ... را داراست.

 

 ۲. شبکه مراکز نوآوری نوآفرین: به منظور کشف استعدادهای جوان دوره متوسطه، هدایت و آماده‌سازی آنها برای موفقیت در مسئولیت­های خطیر آینده خود و تبدیل شدن به نخبگان اثرگذار کشور ( نخبه پروری)، شرکت بنا دارد شبکه­ای از مراکز نوآوری مستقر در مدارس دوره متوسطه به خصوص در مدارس ویژه و خاص کشور و با همراهی مدرسین همان مدارس، شرکت­های دانش بنیان و فناور، اساتید دانشگاه، پژوهشگران و کارآفرینان جوان و خیرین و سرمایه­گذاران شخصی و صنعتی علاقمند شکل دهد. به طور خلاصه فرآیند نوآوری در این پروژه در چهار لایه 1) ترویج مرزهای دانش، 2) آموزش فناوری­های نوین، 3) رویدادهای نوآوری و 4) مشارکت در پروژه­های واقعی انجام خواهد شد. این مراکز قابلیت توسعه در سطوح دیگر مانند دانشگاه­ها، مراکز رشد، و صنایع را داراست.

 

و ۳. شبکه تخصصی فناوری های سبز ( GTN): این شبکه تخصصی شامل سه رکن کلی 1) تیم مرکزی در تهران، 2) تیم­های محلی در نقاط مختلف کشور خصوصا مناطق کم برخوردار مانند منطقه چابهار و 3) متخصصین همکار سایتک (شرکت­ها، اساتید، خیرین، سرمایه­گذاران و ...) در حوزه­های مرتبط با فناوری­های سبز به خصوص حوزه­هایی با منافع و بازار عمومی و همچنین سازگار با طبیعت و جامعه مانند حوزه سلامت، بهداشت و تغذیه، حوزه­های زیست محیطی و سبز، کشاورزی، دامداری و شیلات، ورزش و تفریح، سبک زندگی، کودک، زنان و خانواده، آموزش و .... است. به طور کلی شبکه GTN قابلیت گسترش قابل توجهی به شبکه­های تخصصی فناوری محور یا نیاز محور مشابه خصوصا به منظور توانمندسازی و اشتغال­زایی جوانان و بانوان مناطق کم­برخوردار ( مانند منطقه چابهار)، منتورینگ تیم­های نوآور جوان برای کارآفرینی جوانان، ایجاد استارتاپ­ها یا مجموعه کارگاه­های تولیدی و فروشگاه­های خدمات و محصولات را دارا می­باشد.

 

به عنوان ماموریت های اصلی این مرکز به مدیریت آقای دکتر بهاری در نظر گرفته شده است تا در پیشبرد اهداف مشخص شده تمرکز حرفه ای تری اعمال شود.

 

لازم به توضیح است که مبلغ و اعتبار تفاهم از محل، درآمدهای این فعالیت، کمک­­های حامیان بنیاد و شرکت به میزانی که موجب پیشرفت امور تفاهم شود، توسط هر یک از طرفین و با توجه به کمک­های بلاعوض دریافتی تامین خواهد شد.

 

توضیح اینکه این مرکز به افتخار زنده یاد پرفسور علی جوان [ ۵ دی ۱۳۰۵ تهران – ۲۲ شهریور ۱۳۹۵ لس آنجلس]، دانشمند نامدار، شاگرد زنده یاد پرفسور محمدعلی مجتهدی گیلانی، فارغ التحصیل دبیرستان ماندگار البرز تهران، مخترع لیزر گازی، برنده جایزه جهانی علمی آلبرت انیشتین در سال ۱۹۹۳ و  انتخاب به عنوان ۱۲مین نابغه زنده دنیا در سال ۲۰۰۷، به نام « مرکز نوآوری و فناوری جوان» نامگذاری شده است.

 

هیئت رییسه بنیاد فرهنگی دکتر مجتهدی « عام المنفعه» از آقای دکتر حمیدرضا بهاری، از نخبگان فارغ التحصیل سال ۱۳۷۶ دبیرستان ماندگار البرز، رییس هیئت مدیره شرکت مشاوران نوآوری و فناوری ساعی تک (مرکز نوآوری سایتک)، به جهت تقبل مسئولیت مدیریت مرکز نوآوری و فناوری جوان بنیاد صمیمانه قدردانی می نماید.

 

سوابق ( رزومه) آقای دکتر حمیدرضا بهاری در لینک زیر قابل ملاحظه است.

 

رزومه آقای دکتر حمیدرضا بهاری

   نظرات