logo

   ۱۱۵مین سالروز تولد زنده یاد دکتر محمدعلی مجتهدی گیلانی گرامی باد


اول مهر ماه ۱۴۰۲ برابر با ۱۱۵مین سالروز تولد زنده یاد فرهیخته دکتر محمدعلی مجتهدی گیلانی بر همه شاگردان و دوستداران آن بزرگمرد تاریخ مدیریت آموزشی کشور گرامی باد
دکتر محمدعلی مجتهدی ­گیلانی، در اول مهرماه 1287 هـ ش در شهر لاهیجان، گیلان، چشم به جهان گشود. در سال 1310 بعد از گذراندن دوره 6 ساله متوسطه در آزمون اعزام محصل به فرانسه قبول شده و در سال 1317 از دانشگاه سوربن با امتیاز شایان افتخار موفق به اخذ درجه دکترای دولتی ریاضی با گرایش مکانیک سیالات شد و به کشور برگشت. [از جمع ۶۰۰ نفر اعزامی تنها دکتر مجتهدی موفق به اخذ درجه دکتری دولتی گردید].
وی پس از پایان دوره سربازی در مهر ماه سال 1320 دانشیار ریاضی دانشکده علوم و دانشسرای عالی و سپس استاد دانشکده فنی دانشگاه تهران شد. وی همزمان در مدرسه شبانه‌روزی دبیرستان البرز نیز صاحب مسوولیت و ریاست شد. دبیرستان ماندگار البرز در سال 1254 توسط دکتر ساموئل جردن آمریکایی تأسیس شد. او چهل سال با ریاست البرز، با تربیت نسل نوین و در رقابت با دبیرستان دارالفنون، موجب خدمات ارزنده آموزشی گردید. با رفتن جردن از ایران، دکتر مجتهدی از سال 1323 به مدت 35 سال بطور پیوسته ریاست دبیرستان ماندگار البرز را عهده دار شد.
او همچنین از سال ۱۳۴۱ تا ۱۳۴۴ ریاست و احیاگر دانشگاه صنعتی پلی تکنیک / امیرکبیر بود. وی از ۱۱ آبان ۱۳۴۴ مسئولیت تأسیس دانشگاه صنعتی آریامهر / شریف را بر عهده گرفت و پس از تهیه زمین [از ۱۱ آبان ۴۴ تا ۲ مهر 1345] ضمن بنیانگذاری دانشگاه صنعتی شریف، نخستین رییس آن شد و تا بهمن ۱۳۴۶ با افتخار رییس آن دانشگاه بود.
وی یکی از چهره‌های فروزان علمی، فرهنگی و مدیریت آموزشی کشور است که تداعی‌کننده روحیه آزادگی، ایران‌دوستی، صداقت، شهامت، نظم، پشتکار، امانتداری، پاک‌دستی و بویژه توصیه ناپذیری، نخبه پروری و دارای مکتب مدیریت آموزشی الگوساز و مختص به خود است. دکتر مجتهدی در این ۲ مرکز آموزشی و علمی، بسیاری از دانشمندان و مشاهیر علمی، آموزشی، پزشکی، فرهنگی، هنری، صنعتی، اقتصادی، بازرگانی و کارآفرینی کشور را بشایستگی تربیت کرد. او در ابتدای سال ۱۴۰۱ از سوی سایت اکو ایران با اجماع نظرات شخصیت های علمی، فرهنگی، آموزشی و اجتماعی اثرگذار کشور، به عنوان معلم و آموزگار چهره نخبه ساز قرن ۱۴ هجری شمسی انتخاب و به کشور معرفی شد.
https://www.instagram.com/tv/CbhHew7AwNl/?utm_medium=share_sheet
اعضای هیئت رییسه، هیئت اجرایی و هیئت امنای بنیاد فرهنگی دکتر مجتهدی «عام المنفعه» خجسته زادروز این بزرگمرد تاریخ مدیریت آموزشی کشور را به همه شاگردان و دوستداران وی صمیمانه تبریک و تهنیت عرض می نماید.

........................

 
 
 
 

   نظرات