logo

   شب دکتر محمدعلی مجتهدی گیلانی، امشب در شب‌های بخارا


به مناسبت انتشار یادداشت‌های منتشر نشده استاد مجتهدی، ۶۶مین شب از شب‌های بخارا با همکاری موسسه بیدار و نشر لاک به تجلیل از ایشان اختصاص یافته است. این نشست امشب، سه‌شنبه ۲۱ دی ‌ماه ۱۴۰۰، از ساعت ۵ بعد از ظهر به صورت مجازی و از طریق نشانی های زیر برگزار می‌شود.

 

یادداشتهای استاد مجتهدی با عنوان «به مملکتتون خدمت کنید» به خواستاری خانم مینا میکده و مدیریت آقای مهندس نادر قادسی و گردآوری آقای سورنا امیری از سوی نشر لاک منتشر شده است.

 

زنده‌ یاد دکتر محمدعلی مجتهدی پس از دریافت مدرک دکترای خود از فرانسه و در بازگشت به ایران، در معرض مشاغل مهمی قرار گرفت که خدمات بسیار ارزشمندی را در پی داشت، از استادی دانشکده فنی دانشگاه تهران، ریاست دبیرستان ماندگار البرز تأسیس و ریاست دانشگاه صنعتی شریف.

 

دوره ریاست ایشان بر دبیرستان ماندگار البرز از اهمیت خاصی برخوردار است. گرچه ساموئل جردن آمریکایی و همسرش دبیرستان البرز را پایه‌گذاری کردند، اما نام محمدعلی مجتهدی برای نسل‌هایی از ایرانیان‌ به‌طور جدایی ‌ناپذیری با دبیرستان البرز پیوند خورده است.

 

وی در سال ۱۳۲۰ مسئولیت شبانه‌روزی دبیرستان البرز را و سه سال بعد، مدیریت کل دبیرستان البرز را به ایشان واگذار کردند. او ۳۴ سال مدیر دبیرستان البرز باقی ماند و با نحوه خاص مدیریتش، دانش‌آموزان برجسته‌ای را پرورش داد، تا آنها نیز هریک به سهم خود، نقش مؤثری در ساخت فضای علمی و فرهنگی ایران ایفا کنند.

 

در شب محمدعلی مجتهدی سخنرانان آقایان محترم:

همایون کاتوزیان،

مسعود تازه،

نادر قادسی

و علی دهباشی

به بررسی وجوه گوناگون زندگی و خدمات فرهنگی ایشان خواهند پرداخت.

 

شب محمدعلی مجتهدی از نشانی‌های زیر پخش می‌شود:

 

Instagram.com/bukharamag

 

Telegram.me/bukharamag

 

Aparat.com/bukharamag

 

   نظرات