برگزاری نخستین جلسه هیأت امنای بنیاد در دور دوم فعالیت ( از بهار سال 1398 تا بهار سال 1400)


بازگشت به آرشیو      PDF      چاپ     
 1398/02/16    13:35    153


نخستین جلسه هیأت امنای بنیاد در دور دوم فعالیت ( از سال 1398 تا 1400) روز جمعه 13 اردیبهشت 98 در محل مرکز همایش های ساختمان شماره 2 سازمان مدیریت صنعتی ایران ( ساختمان مرکز مطالعات بهره وری واقع در شهرک والفجر تهران) با حضور اکثریت اعضاء از ساعت 17:30 الی 20:00 برگزار شد.

 

در ابتدای این جلسه که با حضور 5 تن از موسسان بنیاد و 12 تن از شخصیت های علمی، فرهنگی و آموزشی کشور تشکیل شد، پس از تلاوت قرآن مجید و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران، فیلم معرفی زنده یاد دکتر مجتهدی؛ که به مناسبت یکصد و دهمین سالروز تولد وی در سال 97 توسط بنیاد نخبان استان تهران تهیه شده بود، برای حضار پخش شد. پس آن جناب آقای دکتر اشتری، رییس محترم بنیاد به حضار و اعضای محترم هیأت امناء خیر مقدم گفته و با ارائه گزارش کوتاه، کلیاتی از آغاز فعالیت و رئوس اقدامات اساسی بنیاد از جمله جریان ثبت بنیاد، ساخت فیلم مستند با همکاری مالی و اجرایی مشترک با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با توجه به دستور بسیار مساعد وزیر محترم جناب آقای دکتر صالحی که انون در حال اقدام می باشد، ساخت مدارس در مناطق محروم بلوچستان با کمک خیر ارجمند استاد ستوده و تأسیس مرکز توسعه مهارت و سرمایه اجتماعی بنیاد با کمک یکی از فارغ التحصیلان نخبه البزر و شریف جناب مهندس حمیدیان را به استحضار اعضاء رساند.

 

سپس آقای مهدی پور مدیر اجرایی بنیاد گزارش عملکرد بنیاد در خصوص، روند تأسیس بنیاد، ضرورت­ها و نحوه اجرای مطالعات راهبردی و سازمانی بنیادو مراحل تصویب آن، تشکیل و فعالیت 2 ساله هیئت اجرایی و کمیته های 5 گانه بنیاد ( حمایت از کارآفرینان، فرهنگی، آموزشی و همچنین رفاهی اعضاء و اقتصادی بعلاوه مرکز توسعه مهارت و سرمایه اجتماعی بنیاد ویژه برای توسعه مهارت های ذهنی و اندیشه ای جوانان را تشریح نمود.

وی همچنین با ارائه توضیحات کاملی روند و مراحل آغاز تا انجام ساخت مدارس بنیاد فرهنگی دکتر مجتهدی را تشریح نمود.

1.      اتمام 7 مدرسه و در حال ساخت بودن 9 مدرسه جمعا 16 مدرسه با کمک خیران ارجمند بشرح زیر:

ü     استاد خسرو ستوده ( 12 مدرسه)،

ü     سرکار خانم زهره پرندیان ( یک مدرسه 2 کلاسه)،

ü     آقای دکتر اردشیر منتصرکوهساری ( یک مدرسه یک کلاسه)

ü     و جناب آقای دکتر علی شرقی به واسطه استاد ستوده برای 2 مدرسه 3 و 4 کلاسه

2.      در خصوص ساخت مدارس با سازه LSF ، سبز، مولد و درآمدزا که با کمک شرکت هوشمندسازه و سایر کارآفرینان همکار در حوزه نصب پنل های خورشیدی 2.5 و 5 کیلو وات و تصفیه فاضلاب مدارس و فضای سبز و کاشت درخت فایده پالونیا که از تنه درخت و برگ ها و شاخه آن در موارد مختلف قابل استفاده است و درآمد سرشاری در دوره 5 تا 8 ساله برای مجموعه بنیاد و مدرسه فرآهم خواهد نمود.

گزارش بعدی مدیر اجرایی بنیاد در مورد انجام مطالعات راهبردی و سازمانی بنیاد بود که برگرفته از مطالعات تطبیقی سایر بنیادها و موسسات مردم نهاد، مصاحبه خبرگی با افراد شاخص و موثر این حوزه بویژه دارای شناخت نزدیک از دکتر مجتهدی و نیز بررسی های علمی با توجه به علوم سازمان، مدیریت و برنامه ریزی و نیز ساختار سازمانی و جمعبندی همه موارد صورت گرفته است که خلاصه آن در جداول صفحه 8 و 9 بروشور تقدیمی آمده است. ایشان یادآور شدند پس از تصویب مطالعات در سال 97 ؛ مجموعه اقدامات بنیاد مطابق نتایج مطالعات مصوب صورت میگیرد. از جمله تغییر ترکیب هیأت امنای بنیاد، ترکیب هیئت اجرایی و کمیته های 4 گانه بنیاد بعلاوه شرح وظایف آن، تأسیس مرکز توسعه مهارت و سرمایه اجتماعی بنیاد برای آزمون و آموزش تا اجرای مراحل مربی گری فردی یا مشورت گروهی، خانوادگی و سازمانی و حتی اجتماعی و متاقب آن انعقاد تفاهمنامه با شرکت های همکار در گیلان، مازندران و بزودی گلستان و نیز بلوچستان را می تواند نام برد.

تهیه مطالعات امکانسنجی و طرح توجیهی فنی اقتصادی زمین واگذار و اهدا شده جناب یاورزاده در ابتدای بام سبز لاهیجان به عنوان بسته سرمایه گذاری مطلوب از دیگر اقدامات هیئت رییسه بنیاد بوده که در حال اخذ مجوز ساخت مجموعه فرهنگی خانه و بنای یادمان و آرامگاه دکتر مجتهدی و تغییر کاربری زمین مربوط می باشد.

 

در راستای دستورالعمل هیأت امناء، انتخابات هیئت رییسه اجلاس هیأت امناء برای دوره 2 ساله آتی صورت گرفت و آقایان محترم مهندس مهدی چمران به عنوان رییس و دکتر مهدی نوید ادهم به عنوان نائب رییس و آقای مهدی پور مدیر اجرایی بنیاد، به عنوان دبیر هیأت امناء انتخاب شدند. پس از آن با استقرار هیئت رییسه اجلاس در جایگاه؛ جلسه وارد دستور شد.

در اجرا و پیگیری دستور اول جلسه مبنی بر بررسی و تصویب دستورالعمل اصلاحی از دوره قبل هیأت امناء به جهت تغییرات ناشی از انجام و تصویب مطالعات راهبردی و سازمانی بنیاد، اعضای جلسه پس از بحث  بررسی به پیشنهاد جناب آقای دکتر نوید، مقرر داشتند تا با تصویب و رعایت کلیات دستورالعمل، پس از تشکیل اولین جلسه هیئت رییسه اجلاس، موضوع مواد 6 و 9 دستورالعمل، این هیئت نسبت به بررسی و تصویب آن اقدام نماید و پس از آن مصوبه مربوط ( دستورالعمل مصوب) برای استحضار کلیه اعضا رسانده شود تا طی یک ماه اعلام نظر نمایند. جمعبندی نظرهای اعضا در جلسه بعدی هیئت رییسه به عنوان مصوبه قطعی برای ارکان بنیاد قابل اجرا باشد.

 دستور بعدی این جلسه انتخاب 4 تن به عنوان نمایندگان هیئت امناء در هیئت رییسه اجلاس در دوره 2 ساله ( از بهار 1398 تا بهار 1400) می باشد. که آقایان محترم مهندس شیری، ثابت، مهندس شریفی و استاد کائینی انتخاب شدند و آقای مهندس کمره ای نیز به عنوان عضو علی البدل انتخاب شد. هیئت رییسه اجلاس مرکب از رییس یا نائب رییس امناء، 4 تن اعضای انتخاب شده بعلاوه رییس بنیاد و دبیر هیأت امناء ( جمعا 7 تن) می باشد.

دستور بعدی جلسه تجلیل از خدمات ارزشمند خیریه جناب استاد ستوده بود که بعد توضیحات آقای مهدی پور دبیر هیأت امناء در خصوص نحوه آشنایی و کمک خیریه استاد ستوده به همراه شرح کوتاهی از زندگی و مشاغل سایر فعالیت های خیریه استاد ستوده، پدر بزرگوار ایشان که این اموال را برای خیر به ایشان سپرده، پدر بزرگ و جد استاد که همگی از تولیدکنندگان و تجار بزرگ زمانه خود بودند، لوح تقدیمی توسط جناب مهندس چمران و جناب مسجدجامعی و جناب دکتر نویدادهم تقدیم استاد شد.

در ادامه اعضای جلسه تا ساعت 20 در مورد نحوه پیشبرد امور بنیاد گفتگو و تبادل نظر نمودند. همچنین اعضای جلسه از جناب نعمت اله یاورزاده خیر ارجمند ( موسس، بازرس قانونی و عضو هیأت امنای بنیاد) به خاطر اهدا و در اختیار گذاشتن زمین 20،000 متر مربعی برای ساخت مجموعه فرهنگی و بنای یادمان و آرامگاه زنده یاد دکتر مجتهدی قدردانی نمود.

اآقای دکتر صادق پیروز متخصص چشم و استاد بازنشسته دانشگاه علوم پزشکی تهران از خیران لاهیجی حوزه سلامت پس از ارائه گزارشی از خدمات شایسته خود، مورد تجلیل و تقدیر اعضاء قرار گرفت.

نخستین جلسه این دوره از هیأت امنای بنیاد ساعت 20 به پایان رسید.

 

اسامی حاضران در جلسه:

موسسان، اعضای ثابت هیأت امناء:

آقایان محترم دکتر بهزاد اشتری، استاد حسین محجوبی، دکترحمید شریفی، نعمت اله یاورزاده و محمدحسین مهدی پور همچنین آقایان محترم دکتر انیسی پور و مهندس محمدرضا طبیب زاده نوری غایب بودند.

 

اعضای منتخب و محترم هیأت امنای، مدعو:

آقایان محترم استاد دکتر صادق پیروز، استاد خسرو ستوده، مهندس مهدی چمران، دکتر سعید سهراب پور، احمد مسجدجامعی، دکترمهدی نویدادهم، ابراهیم ثابت، دکتر علی اکبر خورسندی، مهندس پرویز شریفی، مهندس محمدفیروز شیبانی، مهندس محمود شیری، استاد اکبر کائینی، مهندس محمدرضا کمره ای، و مهمانان ارجمند فارغ التحصیل البرز، آقایان محترم منعمی و میرقنبری.
 
.......................................................................................................
 ..........................................
 
 
 ......................................
 ............................................
 .........................................
 

   نظرات