دکتر حسن اکبرزاده ریاضیدان برجسته گیلانی به رحمت ایزدی پیوست


بازگشت به آرشیو      PDF      چاپ     
 1399/01/10    20:36    101


دکتر حسن اکبرزاده در سال 1306 در رشت متولد شد او پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی به عنوان شاگرد زنده یاد دکتر محمدعلی مجتهدی در دبیرستان ماندگار البرز به تهران رفت و پس از اخذ دیپلم ریاضی با درجه ممتاز از آن دبیرستان وارد دانشگاه تهران شد. وی در سال ۱۳۲۹ موفق به دریافت رتبه اول لیسانس ریاضی از آن دانشگاه شد.

این نخبه گیلانی پس از فارغ التحصیلی از این دانشگاه به فرانسه رفت ابتدا در پلی تکنیک فرانسه و سپس در رشته دکترای ریاضی در دانشگاه سوربن مشغول به تحصیل و با درجه ممتاز موفق به اخذ دکترا شد و پس از آن حدود 40 سال با درجه استاد تمام در رشته ریاضی و به عنوان رئیس تحقیقات مؤسسه بین‌المللی کلژدوفرانس مشغول به کار تدریس و فعالیت علمی پرداخت.

از دکتر حسن اکبرزاده مقالات زیادی در زمینه ریاضی به ویژه در زمینه دیفرانسیل و هندسه در اروپا و امریکا به چاپ رسیده است. بدین جهت و به افتخار خدمات شایسته علمی ایشان تندیس این ریاضیدان شهیر گیلانی در سبزه میدان شهر رشت نصب شده است. وی در تاریخ سوم فروردین ۱۳۹۹ و در سن ۸۳ سالگی در فرانسه به رحمت ایزدی پیوست.

روحش شاد و نام نیکش جاودان
 
هیات امنای بنیاد فرهنگی دکتر مجتهدی رحلت جانسوز و فقدان این دانشمند فرزانه را به اهالی گیلان و تمامی اندیشمندان ایران و جهان تسلیت عرض می نماید.

   نظرات

 
 
 

محمد باقر خانلرخانی:

بهر ترتيبي از استادان ايران تقدير يا تسليت ويادي از اين بزرگواران قابل تقدير است اين تنها کاري است ميشود انجام داد واگر در ايران باشد بايد بنياد بزرگ دکتر مجتهدي محلي رايا خياباني را بنام اين بزرگان گذاشت بسيار نيوکاسل باتشکر
 1399/01/05    13:16